Esra Üner Çocuk Atölyesi

Atölyemde ilk kez 2011 yılında çocuklarla çalışmaya başladım . Üç ile onüç yaş arası onbir çocukla başladı bu inanılmaz deneyim . Daha önce hiç resim yapmamış özellikle çöp adam bile çizemem diyen yetişkinlerle çalışmıştım . İnsanları bu dünyanın içine sokabilmek ve kendi içlerine yolculuğa çıkartmak müthiş bir şey…

Yaklaşık on yıl önce resim yapmanın büyüsünü hissettirmek için ( Renklerle dans etmeye varmısınız) diye başladım derslerime . Bildiğimi ve birikimleri isteyen herkesle paylaşmak istiyorum . İnsanların bir şey başardıklarında yaşadıkları mutluluğu ,yüzlerine yansıyan enerjiyi hissetmeyi seviyorum,,o zaman her şey daha anlam kazanıyor benim için .

Artık sadece çocuklarla çalışıyorum inanılmazlar, hayal dünyalarının olağanüstü büyüsü, önyargısız yaklaşımları ve heyecanları o kadar güçlü ki çalışmalarına yansıyan o muhteşem enerjiden etkilenmemek mümkün değil. Bu harika bir yolculuk , benim de onlardan öğrendiğim çok şey var . .Atölyede klasik resim dersi mantığından uzak bir çalışma içindeyiz, büyük tuvaller , akrilik boya , yağlıboya ve çok farklı malzemelerle çalıştırıyorum .

Bu kadar karmaşık ve anlamsızca kuralları olan bir düzenin içinde özgürce hissettikleri her şeyi tuvale yansıtmalarını istiyorum, hiçbir kurala bağlı kalmadan . İleride özgür, farkındalıkları artmış ve kendilerini rahatça ifade edebilen yetişkinler olsunlar istiyorum .

Atölyemde ürettikleri resimlerin sadece sergilemekle kalmasını istemedim , onları daha da bilinçlendireceğine inanarak bu çalışmaları bir sosyal sorumluluk projesi haline getirdim. Resimlerin satışından elde edeceğimiz geliri sokak hayvanları ile paylaşmaya karar verdim . Hayvan sevgisi çok önemli bir olgu insan hayatında ve gelişiminde, çok önemli bir yer yaşamın içinde sonuçta bu gezegeni paylaştığımız yol arkadaşlarımız onlar. Bu projede samimiyetle bizi destekleyen çok insan var ve inanıyorum ki çok daha büyük işlerde birlikte olacağız ve daha çok resim yapacağız…….