Esra Üner

Mimar sinan üniversitesi, güzel sanatlar fakültesi, tekstil bölümü’nden mezun olduktan sonra italya perugia’da, istituo europeo di arti operative’de stilistlik ve moda tasarımı eğitimi aldı. Döndükten sonra bir süre tekstil sektöründe tasarımcı olarak çalıştı ve daha sonra kendi tasarım atölyesi “costume” ü kurdu. İçinde bir şeylerin hep eksik olduğu duygusuyla, her şeyi bir anda bıraktı. Kaş sanat galerisindeki bir sergide ekrem kahramanla tanıştı. Kahraman’la çalıştığı üç sene boyunca yalnızca resmi değil, felsefeyi, bakmakla görmek arasındaki farkı, kendini keşfetmeyi öğrendi. Üner için bu üç yıl kendine doğru yaptığı bir yolculuk oldu . Üner’in bu üç yıllık içsel yolculuğunda keşfettiği şey üretmenin kendine ne kadar haz verdiği idi.

 

1999 yılında beyoğlu güzel sanatlar akademisi’ndeki karma sergi ile ilk eserlerini sergiledi. Ardından pek çok karma sergiye katıldı. 2000 yılında sinan yenilmez’in desteği ile tüyap’ta 10. İstanbul sanat fuarı, kaş galeri standı’nda ilk kişisel sergisini açtı. 6. Kişisel sergisinde ise “aşk” temasını işleyen esra üner, tuvaline yansıyan semazenlerle mevlana felsefesini kendi gözünden yorumladı ve bu sergi oldukça ses getirdi. Bundan sonra “aşk ve arınma” tüm sergilerinde onu etkileyen ana temalar oldu. Doğum ve ölüm arasındaki o kısa zamanın dolu dolu yaşanması gerektiğini düşünen üner, bu süreci anlatabilmek için de kendine ait bir doku tekniği geliştirdi. Yağlıboya ve farklı malzemelerle çalışmayı tercih eden üner, tuvalle resim arasında çatlamış bir strüktür yaratarak, resimlerine “hayat”ı taşıdı. Bu teknik onun imzası haline geldi.

Tuvalindeki renklerle, içindeki çocuğu, heyecanı, enerjiyi ve coşkuyu dışarıya yansıtırken, mutluluğa giden yolun da insanın içinden geçtiğinin altını çizdi.
Esra üner için resim, her şeyden önce kendini en iyi ifade edebildiği bir yol, oldu. İnsandan en çok da doğadan etkilendi ve yakaladığı bu duyguyu kendi resimlerine yansıtırken özgürce üretmenin, kendini keşfetmenin ve insanların kalbine ulaşmanın sihrini yakaladı.

2000 yılından itibaren ortaköy istanbul’da kendi atölyesinde çalışmalarına devam eden sanatçı birçok kişisel ve karma sergiye katılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır . Sanatla terapi çalışmaları yaptırmakta ve resim dersleri vermektedir. “aşk ve arınma” tüm çalışmalarının ana felsefesidir, ayrıca çocuklarla birlikte yaratıcı atölye çalışmaları yaparak sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir..